Shopping Cart

covid 19 insanlar arasinda nasil yayilir

COVID-19 insanlar arasında nasıl yayılır?

Hastalığa, insanlar arasında birkaç farklı şekilde yayılan SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğunu biliyoruz.

Covid-19 insanlar arasında nasıl yayılır?

Virüs, enfekte bir kişinin ağzından veya burnundan öksürürken, hapşırırken, konuşurken, şarkı söylerken veya nefes alırken küçük sıvı parçacıklar halinde yayılabilir. Bu parçacıklar, daha büyük solunum damlacıklarından daha küçük aerosollere kadar değişir.

  • Mevcut kanıtlar, virüsün esas olarak birbirleriyle yakın temas halinde olan insanlar arasında, tipik olarak 1 metre (kısa menzil) içinde yayıldığını göstermektedir. Virüs içeren aerosoller veya damlacıklar solunduğunda veya doğrudan gözler, burun veya ağızla temas ettiğinde bir kişi enfekte olabilir.
  • Virüs ayrıca, kötü havalandırılan ve/veya insanların daha uzun zaman geçirme eğiliminde olduğu kalabalık iç mekanlarda da yayılabilir. Bunun nedeni, aerosollerin havada asılı kalması veya 1 metreden (uzun menzilli) daha uzağa gitmesidir.

İnsanlar ayrıca ellerini temizlemeden gözlerine, burnuna veya ağzına dokunarak virüsün bulaştığı yüzeylere dokunarak da enfekte olabilirler.

Virüsün yayılmasını ve hangi ayarların en riskli olduğunu ve nedenini daha iyi anlamak için daha fazla araştırma devam etmektedir. Ortaya çıkan virüs varyantlarını ve bazılarının neden daha bulaşıcı olduğunu incelemek için araştırmalar da devam ediyor.

Bu durumun önüne geçebilmek ve evde kendiniz hızlı bir şekilde Foaming Covid-19 Test Kitini kullanarak Virüsün bulaşıp bulaşmadığını 15 Saniyede öğrenebilirsiniz.  Ağrısız, hızlı ve ekonomik olarak kendiniz 15 saniye içerisinde Virüs yükünüzü öğrenin.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *